Ekonomika - zprávy


Trumponomie a ekonomický fanatismus


Podle známého ekonoma Gregoryho Mankiwa se někteří jeho kolegové snaží své názory a teorie opírat o poctivou analýzu a existující konsenzus, jiní se ale opírají hlavně o to, jaký je jejich politický… (Patria)

Trhy před zasedáním FEDu nepřinášejí žádné terno


Zámořské trhy dnes vyprávěli pozitivní příběh. Dow Jones přidal 0,4 %, Nasdaq stejně tak a SPX potom skoncil na nule %. Amerika tak před zasedáním FEDu ještě přidává v očekávání čtvrtého letošního… (Patria)

Deficit aktivního investování a akcie všech akcií


Ze seznamu akcií pro příští rok od Goldman Sachs jsme minulý týden vybrali tři tituly a dnes tento výlet uzavřeme pohled na „indexovou“ společnost MSCI Inc. (Patria)

USA před zasedáním Fedu přidává, Praha skončila ve ztrátě


Pražská burza zakončila obchodní den v drobné ztrátě -0,1 %. Co je ale důležitější je fakt, že již delší dobu se pohybuje v pásmu do 1030 bodů. Na našem domácím trhu již do konce roku žádné… (Patria)

Akcie obracejí vzhůru, dolar koriguje ztráty a Trump opět radí Fedu


Podle očekávání nenechává Fed finanční trhy spát. Bankéři dnes zahajují dvoudenní zasedání, jehož výsledek se dozvíme zítra večer. Mezitím se dál spekuluje, jak by tento výsledek mohl vypadat. (Patria)

Počet primárních úpisů akcií letos klesl, výnosy ale vzrostly


Primární veřejné úpisy akcií (IPO) v letošním roce vynesly svým emitentům více než loni. Od začátku roku bylo zaregistrováno 1359 IPO za 204,8 miliardy dolarů (4,6 bilionu Kč). (Patria)

Bude tento prosinec pro americké akcie nejhorší od Velké deprese?


Oba hlavní americké akciové indexy DJIA a S&P 500 se ženou k nejhoršímu prosincovému výsledku od roku 1931, kdy se trhy potácely uprostřed Velké hospodářské krize. (Patria)

Obliba svěřenských fondů v ČR roste, jejich počet přesáhl 1300


Obliba svěřenských fondů v ČR roste, aktuálně jich je evidováno přes 1300. Tyto fondy v posledních pěti měsících přibývají tempem okolo 155 za měsíc. Stále častěji je využívají i běžní podnikatelé a… (Patria)

Powellova doktrína: Na stopě nové strategii Fedu pro rok 2019


Jerome Powell, šéf Fedu, tvrdí, že v noci nespí kvůli „prakticky všemu“. A to je dost dobře možné. Fiskální stimul v podobě daňových škrtů prezidenta Donalda Trumpa, který v roce 2018 chránil Ameriku… (Patria)

Výsledky Oracle nepřesvědčivé, růst tržeb nadále zpomaluje (komentář analytika)


Vývojář firemního software prezentoval z našeho pohledu nepřesvědčivé výsledky. Meziroční růst tržeb nadále zpomaluje a nyní je po dlouhém čase dokonce záporný (-1 %). (Patria)

Muslimové pracující v Amazonu si stěžují na pracovní podmínky. Nemají čas na modlení


Muslimským pracovníkům Amazonu se nelíbí pracovníky podmínky ve firmě. Není jim prý umožněno modlit se v souladu se svou vírou. V americkém Minneapolis kvůli tomu uspořádali demonstraci. Praktikující… (Byznys noviny - byznys)

Výrobce traktorů Zetor propustí kvůli finančním problémům 40 % zaměstnanců


Firma Zetor propustí ke konci března 260 pracovníků, což je 40 procent všech zaměstnanců společnosti vyrábějící traktory. Důvodem jsou dlouhodobé ekonomické problémy. Podle výročních zpráv… (Byznys noviny - byznys)

Skandál kolem malajského fondu 1MDB pokračuje: Obžalována byla Goldman Sachs


Malajsie zažalovala finanční společnost Goldman Sachs a její dva bývalé zaměstnance v souvislostí s korupcí a praním špinavých peněz ve skandálu malajského státního fondu 1MDB. Malajský hlavní… (Byznys noviny - ekonomika)

Ťok hájil dopravní komplikace na D1. Doufal, že do 16. prosince nenasněží


Ministr dopravy Dan Ťok prohlásil, že za dopravní komplikace na D1 může sněhová kalamita, s kterou nikdo nepočítal. Jinak by firmy stačily problémový úsek na dálnici opravit. „My jsme doufali, že do… (Byznys noviny - ekonomika)

Protesty žlutých vest zasáhly francouzskou ekonomiku, kvůli demonstracím zpomaluje


Francouzský statistický úřad INSEE dnes kvůli protivládním protestům a slabší podnikatelské důvěře zhoršil odhad růstu francouzské ekonomiky ve čtvrtém čtvrtletí. Úřad nyní předpokládá, že… (Ekonomika - Eurozprávy)

Britská ekonomika v problémech. Poroste nejpomaleji za poslední roky


Britská ekonomika zřejmě v letošním a příštím roce poroste nejpomalejším tempem od poslední recese. Předpověděla to dnes Britská obchodní komora (BCC). Ekonomiku podle ní brzdí pozastavování investic… (Ekonomika - Eurozprávy)

Dvojí metr v eurozóně? Itálie musí ušetřit miliardy eur, Francii se sankcemi nehrozí


Evropská komise (EK) požádala Itálii, aby v návrhu rozpočtu na příští rok ušetřila další 2,5 až tři miliardy eur (64 až 77 miliard Kč), informoval dnes list Corriere della Sera. Místopředsedové… (Ekonomika - Eurozprávy)

USA poskytnou miliardovou pomoc Mexiku a střední Americe


Spojené státy přislíbily 5,8 miliardy dolarů (přes 131 miliard Kč) na podporu ekonomického rozvoje a lepší zvládání nelegální migrace ve Střední Americe. Oznámily to dnes vlády Spojených států a… (Ekonomika - Eurozprávy)

Soud zamítl stížnost operátora O2, pokuta 4,5 milionu za nekalou praktiku platí


Společnosti 02 Czech Republic se nepodařilo zpochybnit pokutu 4,5 milionu korun, kterou dostala za automatické a zpoplatněné obnovování dat koncovým zákazníkům po vyčerpání základního balíčku.… (Ekonomika - Eurozprávy)

České dráhy příští rok zvýší mzdy zaměstnanců, benefity jim zůstanou


České dráhy zvýší příští rok svým zaměstnancům mzdy o 5,5 procenta. Vzrůst by měly i některé příplatky. Je to výsledek podnikové kolektivní smlouvy, o jejímž uzavření dnes společnost informovala v… (Ekonomika - Eurozprávy)