EpShark

Ekonomika - zprávy


Diskuse mezi USA a Čínou tlačí optimismus investorů ještě výš, futures rostou


Pátek se vezl na pozitivní vlně zpráv o možném pokroku v rámci obchodní dohody USA - Čína a v závěsu nezůstala ani Praha. Přidala 0,34 % a zakončila tak obchodní týden na 1 083,11 bodech. (Patria)

Aramco prodá 1,5 procenta akcií po 8 až 8,5 USD


Ropná firma Aramco oznámila, že nabídne k prodeji 1,5 procenta podílu, tedy kolem tří miliard akcií. Cena jedné akcie by se v této primární nabídce měla pohybovat mezi 30 až 32 rijály (osm až přes 8… (Patria)

Muž, který vyřešil trh


Jim Simons není možná tak slavný jako George Soros nebo Warren Buffett, není ale o nic méně úspěšný. Ve 44 letech založil hedgeový fond Renaissance Technologies. (Patria)

17. listopad ŽIVĚ: Národní, Koncert pro budoucnost, rozdány Ceny Paměti národa


Česko si připomíná 17. listopad 1989. Než potlačení demonstrace na Národní třídě před 30 lety připomenulo zhruba v 17:11 zvonění zvonů po celé zemi za doprovodu písně Modlitba pro Martu z řady radií,… (Patria)

Víkendář: Velká renesanční inflace, demografie a zlaté peněžní šoky


Ekonomové většinou tvrdí, že vysokou inflaci pozorovanou během období renesance způsobil příliv vzácných kovů. Historikové jsou ale jiného názoru. Podle nich stojí za tímto jevem růst populace. (Patria)

300 tisíc lidí na Letné 30 let od 1989. Co přinese 17. listopad?


Až 300 tisíc lidí dorazilo v sobotu 16. listopadu na Letnou v Praze. Připomínali si kulaté 30. výročí pádu komunistického režimu a protestovali proti stavu tuzemské politiky, organizátorem akce byl… (Patria)

30 let od pádu železné opony: Jak si vedou česká a další ekonomiky a jak je na tom koruna?


Třicet let od pádu železné opony je vývoj ekonomik ve střední a východní Evropě možné hodnotit celkově pozitivně. Země se podařilo úspěšně začlenit do globální ekonomiky a jejich ekonomiky rostou… (Patria)

Víkendář: Pokud ustoupíme, skončíme jako čínští Ujguři


„Už celé měsíce neustále slyším, že protesty v Hongkongu brzy skončí,“ píše pro The Atlantic Zeynep Tufekci. Jenže „protestující dál chodí po ulicích a já tu kráčím s nimi a ptám se jich, zda budou… (Patria)

Americké akcie zakončily týden na historických maximech


Páteční obchodování v USA přineslo další růsty a prolomení nových historických maxim. Co bylo důvodem dnešního růstu? Makroekonomická data jistě ne - říjnová data z amerického průmyslu dopadla hůře… (Patria)

Skvostná umělecká díla na předaukční výstavě Galerie KODL


Pokud vás zajímá výtvarné umění, pak se do konce listopadu zajděte podívat na výstavu v Galerii KODL, na které se představuje 250 mimořádných a vzácných uměleckých děl. (Patria)

Exprezident Klaus požaduje zrušení politické diktatury v Česku


Politická diktatura v Česku byla měl být zrušena. Myslí si to bývalý prezident Václav Klaus. Ekonomická transformace v  90. letech měla oddělit ekonomiku od politiky, ale podle něj to nyní už neplatí… (Byznys noviny - byznys)

Filmaři bojují o miliony navíc: Požadují po státu zvýšení dotací o půl miliardy


Filmaři v Česku bojují za zvýšení dotací na podporu filmových pobídek pro rok 2020 i následující roky. Státní fond kinematografie (SFK) požaduje navíc půl miliardy. Návrh ministerstva kultury přitom… (Byznys noviny - byznys)

Exprezident Klaus požaduje zrušení politické diktatury v Česku


Politická diktatura v Česku byla měl být zrušena. Myslí si to bývalý prezident Václav Klaus. Ekonomická transformace v  90. letech měla oddělit ekonomiku od politiky, ale podle něj to nyní už neplatí… (Byznys noviny - ekonomika)

Rekordní globální dluh stoupl na 5,8 biliardy korun. Za rok narostl o 174 bilionů


Globální dluh v letošním 1. pololetí rekordně stoupl o 7,5 bilionu dolarů (zhruba 174 bilionu korun) na 250,9 bilionu dolarů (5,8 biliardy korun). Na každého obyvatele planety tak připadá dluh 32 500… (Byznys noviny - ekonomika)

Obchodování s Huawei: Prodlouží Trumpova vláda firmám licenci?


Americká vláda zřejmě v pondělí o dva týdny prodlouží licenci, která umožňuje americkým podnikům obchodovat s čínským výrobcem telekomunikačních zařízení Huawei. Agentuře Reuters to řekly zdroje… (Ekonomika - Eurozprávy)

Aramco prodá tři miliardy akcií. Jejich hodnota má být rekordní


Ropná firma Aramco dnes oznámila, že nabídne k prodeji 1,5 procenta podílu, tedy kolem tří miliard akcií. Cena jedné akcie by se v této primární nabídce měla pohybovat mezi 30 až 32 rijály (osm až… (Ekonomika - Eurozprávy)

Globální dluh vzrostl na nový rekord. Každý obyvatel planety by měl splatit 32 500 dolarů


Celosvětový dluh se v letošním prvním pololetí zvýšil o 7,5 bilionu dolarů na rekordních 250,9 bilionu dolarů (5,8 biliardy Kč), a to zejména kvůli růstu půjček ve Spojených státech a Číně. Vyplývá… (Ekonomika - Eurozprávy)

Křetínského média už nejsou liberální? Došlo k podivné změně, všímá si Le Monde


Francouzský deník Le Monde, v němž vlastní od loňska menšinový podíl český miliardář Daniel Křetínský, mapuje v dnešním článku situaci v jeho českých médiích. Zvláštní zpravodaj listu hovořil s… (Ekonomika - Eurozprávy)

Poštovní revoluce v Česku? Zvažuje se dvourychlostní doručování dopisů


Česká pošta možná od druhého čtvrtletí příštího roku zavede dvourychlostní způsob doručování. Komu by stačilo, že dopis nedorazí adresátovi druhý den, ale o den později, ušetřil by na poštovném.… (Ekonomika - Eurozprávy)