EpShark

Ekonomika - zprávy


The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu


Vladimir Putin se nepochybně cítí samolibě. Ruská ekonomika by měla být v krizi, ale není. COVID-19 nyní vyvolává globální kolaps. Cena ropy klesla pod 30 dolarů za barel, tedy na polovinu oproti… (Patria)

Miliony lidí sedi doma - a prodeje videoher rostou


Prodeje nejnovějších videoher trhají v době více či méně dobrovolných domácích izolací kvůli koronaviru rekordy. Nejnovějšího pokračování hry Animal Crossing, franšízy Nintenda, se během prvních tří… (Patria)

Víkendář: Čína měla dobře fungující varovný systém, měl jen jednu vadu


Čína měla již na počátku této epidemie k dispozici varovný systém, který vytvořila po roce 2002, když udeřila epidemie SARS. Tvrdí to The New York Times s tím, že systém byl a je velmi moderní. (Patria)

Alexander: Mají roušky smysl?


Ohledně smyslu nošení roušek stále není úplně jasno, což ukazuje například diskuse o tom, zda je mají mít řidiči v automobilech nasazené, nebo ne. Jak poukazuje autobible. (Patria)

Víkendář: Kdo by měl nyní pracovat a kdo ne


Současná pandemie je šokem, který úplně změní situaci na trhu práce. Na stránkách ProMarket to tvrdí ekonom Branko Milanovic s tím, že dojde zejména k posunu v poptávce ve čtyřech základních… (Patria)

Závěr týdne v USA ve znamení dalších poklesů, Tesla +5,6 %


Páteční obchodování v USA se neslo v negativní náladě, ovšam za menší volatilty než na jakou jsme posldní dny zvyklí. Důvod je stále stejný - koronavirus, který trápí nejen nakažené ale i všechny… (Patria)

Akcie ZOOM kvůli obavám z koronaviru vystřelily jako raketa. Má to ale háček


Více než trojnásobně vystřelily během února a března akcie Zoom Technologies. V Číně sídlící firma vyrábí díly do mobilních telefonů, takže mohla profitovat z investičních sázek na společnosti, které… (Patria)

Hodnota roušky na 7 600 korunách a nejlepší investice v historii lidstva


Jason Abaluck z Yale School of Management spolu s řadou svých kolegů provedli ekonomickou analýzu nošení roušek. Může se to zdát jako nesmyslný, či dokonce problematický přístup. (Patria)

Klidný závěr týdne se začíná trochu kazit. Data dnes byla "zajímavá"


Hlavní akciové i dluhopisové trhy dnes byly většinou v klidu, ale později odpoledne se přece jen začíná situace trochu zhoršovat z pohledu rizikových aktiv. (Patria)

Prodej aut v březnu klesl o 36 procent na 13.685 vozů


Prodej nových osobních aut v Česku se v březnu propadl o 36,3 procenta na 13.685 vozů, což je dosud největší měsíční pokles. Za čtvrtletí trh klesl o 15,8 procenta na 50. (Patria)

Brusel vyhrožuje Česku sebráním evropských dotací za zákaz vývozu respirátorů


Evropské unii (EU) se nelíbí zákaz České republiky týkající se vývozu respirátorů. Podle Bruselu nařízení porušuje pravidla volného obchodu, požaduje proto vysvětlení. Česku by mohly hrozit i sankce,… (Byznys noviny - byznys)

Bill Gates předpověděl virovou zkázu už před 3 lety. Politiky to nezajímalo


Miliardář Bill Gates předpověděl virovou zkázu už v roce 2017 na mezinárodní bezpečnostní konferenci v Mnichově. Když v projevu varoval před smrtícím virem, který by v blízké budoucnosti mohl zabít… (Byznys noviny - byznys)

Brusel vyhrožuje Česku sebráním evropských dotací za zákaz vývozu respirátorů


Evropské unii (EU) se nelíbí zákaz České republiky týkající se vývozu respirátorů. Podle Bruselu nařízení porušuje pravidla volného obchodu, požaduje proto vysvětlení. Česku by mohly hrozit i sankce,… (Byznys noviny - ekonomika)

Schillerová šokovala: Poslat 25 tisíc chce plošně všem živnostníkům bez dalších podmínek


Ministryně financí Alena Schillerová změnila názor. „Koronavirovou podporu“ ve výši 25 tisíc korun chce vyplatit plošně všem živnostníkům bez omezujících podmínek. Podmínka poklesu příjmů z návrhu… (Byznys noviny - ekonomika)

Zeman: Kvůli covid-19 se patrně zmrazí minimální mzda, ekonomice pomohou rozumné investice


Kvůli dopadům epidemie koronaviru se velmi pravděpodobně zmrazí růst minimální mzdy. Prezident Miloš Zeman to dnes řekl v rozhovoru pro deník Blesk. Vyslovil se také pro zmrazení růstu platů státních… (Ekonomika - Eurozprávy)

Program COVID II se rozjel. Banka v prvním kole přijala 5900 žádostí za 19 miliard


Českomoravská záruční a rozvojová banka (ČMZRB) v prvním kole programu COVID II přijala od podnikatelů postižených v souvislosti s koronavirem 5900 žádostí na bezúročné úvěry v objemu 19 miliard… (Ekonomika - Eurozprávy)

ANKETA: Nestíháme, poptávka je větší než před Vánocemi, shodují se internetoví prodejci potravin


Nestíhají. Takový frmol nezažívají ani v předvánočním období. Dovozci potravin, které si klienti objednají přes jejich internetové e-shopy, hlásí během koronavirové pandemie zvýšení počtu objednávek… (Ekonomika - Eurozprávy)

Antivirus. Vládní program ke kurzarbeitu odstartuje v pondělí v poledne


Program na ochranu zaměstnanosti Antivirus, v jehož rámci mohou firmy postižené pandemií žádat stát o příspěvek na mzdy, spustí ministerstvo práce a sociálních věcí v pondělí ve 12:00. Od té doby mou… (Ekonomika - Eurozprávy)