EpShark

Globální oteplování si dává pauzu

19. 12. 2013Pauza v globálním oteplování bude podle nejnovějších odhadů profesora Judith Curryiho z Georgia Institute of Technology trvat minimálně do roku 2030. Vědci z panelu pro klimatickou změnu se přepočítali (IPCC). Jak je vidět na grafu níže, klima se nevyvíjí ani podle jejich nejmírnějších odhadů.

Zdroj:http://www.dailymail.co.uk

Graf výš ukazuje předpovědi 138 počítačových modelů od IPCC. Jak vidíme, klimatičtí odborníci se sekli. Od roku 1997 nedošlo k žádnému výraznému zvýšení teploty.

Bohužel stupidní politika boje proti globálnímu oteplování nadále pokračuje. Na zákaz klasických záložek jsme si už zvykli. Tento rok nám přibyli energetické certifikáty budov, co prodraží každý nákup nemovitosti. Další roky se můžete těšit na regulaci příkonu vysavačů, co prodraží cenu uklízecích služeb a prodlouží nám dobu vysávání bytu, nebo na regulaci příkonu záchodových splachovačů.

Pravděpodobně nejdestruktivnější politikou, co nám má pomoci v boji proti globálnímu oteplování je přimícháváni biopaliv. Množství studií ale ukazuje, že tahle politika škodí životnímu prostředí (při výrobě biopaliv se uvolňuje víc skleníkových plynu, než při spalování fosilních paliv). Tahle politika dále prodražuje potraviny, co uvrhuje množství lidí žijících v rozvojových krajinách do extrémní chudoby. Server reformy.cz shrnuje dopad biopaliv následovně:

během procesu výroby biopaliv se více energie spotřebuje než vyrobí

1Kč připlácíme ke každému litru paliva na biopaliva

4x více škodí biopaliva než benzín a nafta a produkují i více skleníkových plynů

50 litru biopaliva spotřebuje stejné množství rostlin, které by stačilo k přežití jednoho člověka celý rok

2500Km2 (oblast 50×50km) osázených biopalivy je energetický ekvivalent k jednomu temelínskému jadernému reaktoru

350 000ha (zhruba stejný počet fotbalových hřišť) deštného pralesa padne ročně v důsledku zvýšené poptávky po zemědělské půdě

100 000 000 lidí se dostalo v důsledku růstu cen potravin způsobených biopalivy pod hranici chudoby (odhad Světové banky)

6 000 000 000 Kč stojí české spotřebitele politika přimíchávání biopaliv ročně celkem (EU nám pro srovnání v roce 2007 poslala zhruba dvojnásobek této částky)

Z boje proti globálnímu oteplování benefituje ohromné množství zájmových skupin – politici, korporace, úředníci nadnárodních organizací, proto bude velice těžké tyto politiky zrušit.

Mike
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Vložit komentář: