EpShark

Ovládnou nás korporace?

17. 12. 2013Deset největších korporací v USA kontrolují téměř vše co Američané kupují.

Například značka YUM kontroluje KFC a Tace Bell. Společnost YUM patří Pepsi. Proto například v KFC čepují Pepsi, 7up a ne jiné nápoje. Mezi tyto top firmy,co kontrolují téměř celý trh patří například Kraft, Nestlé,Coca-cola, Pepsi,P&G,Mars nebo Unilever.

10 Mega-Corporations

Stejnou situaci můžeme vidět například ve finančním sektoru.Za poslední 2 dekády se 37 bank sloučilo do 4 - JPMorgan Chase, Bank of America, Wells Fargo a CitiGroup.

Podobně to dopadlo ne mediálním trhu.90% médii je kontrolováno 6 společnostmi. V roce 1983 stejný podíl kontrolovalo 50 společností.

Ale je tohle všechno problém? Měli by jsme se toho obávat? V normální tržní ekonomice s minimálními zásahy státu ne. Pokud si chce společnost udržet dominantní postavení na trhu musí vyrábět kvalitní produkty za rozumnou cenu. Vstup konkurence do odvětví je volný a jakékoliv zaváhání dominantní společnosti je rychle potrestáno ztrátou tržního podílu, nebo dokonce krachem. Například společnosti Polaroid, nebo Kodak dříve dominovali svému segmentu, dnes už neexistují. Společnost Blackberry ještě nedávno ovládala trhu smartphonů, dnes je na pokraji krachu. Existenční problémy má i Finská Nokia, která byla ještě před nedávnem nejúspěšnějším výrobcem mobilních telefonů. Do těhlech odvětví ale stát příliš nezasahuje.

Nebezpečí nastává pokud si velké korporace začnou kupovat politiky. Ti pak prosazují zákony, regulace a dotace, které ničí menší konkurenci a benefitují korporace. Vzniká nebezpečné spojení korporace+média+vláda. Bohatý oligarcha si koupí vlivnou televizi, noviny a zasponzoruje politickou stranu. Média budou stranu nepřímo propagovat(aby to nebylo příliš viditelné) a strana bude mít dostatek peněz na mohutnou kampaň. Volby vyhraje, sestaví vládu a oligarchovi vrátí peníze tím, že mu poskytne speciální privilegia. Zvláštní dotace, regulace které zvýši byrokratickou zátěž(a tím zruinují malé podniky), speciální ekologické nebo kvalitativní standarty, které dokáže splnit jenom oligarchova firma atd… Menší konkurenci tyhle likvidační zákony zničí a oligarcha je koupí. Peníze co investoval do médií a politiků se mu bohatě vrátí. Bude pak moci ovládat vládu, televizi a noviny ještě víc a kolečko se opakuje. Tímhle způsobem korporace získávají dominantní postavení, ne proto, že jsou nejlepší, ale díky konexím na stát. Vzniká korporativistický model, kdy velké firmy a stát vzájemně spolupracují a nespravedlivě okrádají všechny ostatní.

Pokud existuje silná centralizovaná vláda, vznik tohoto korporativistického modelu je téměř nevyhnutný. Jediný způsob jak tomu zabránit je výrazné omezit a decentralizovat moc vlády.

Mike
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
KOMENTÁŘ:

senil
18. 12. 2013 13:55
nemyslím si že budoucí vláda bude horší než ODS+TOP+VV. Horší to už snad být nemuže
martin
17. 12. 2013 22:51
tak ta fotka s Babišem je správná, ten teď ovládá všechny -politiku,naše žrádlo i média. Určitě nejmocnejší člověk v ČR.

Vložit komentář: