9. 4. 2019
Amnesty International vydala šokující zprávu, ve které tvrdí, že čtyři severské země (Dánsko, Finsko, Norsko a Švédsko) mají stále „znepokojivě vysokou úroveň znásilnění“ navzdory iniciativám na podporu rovnosti žen a mužů.
Šokující zpráva s názvem „Chybná legislativa a rozšířené škodlivé mýty a genderové stereotypy“ cituje šokující zprávu nazvanou „Čas pro změnu: Spravedlnost pro přeživší znásilnění v severských zemích“, odmítá „endemickou beztrestnost násilníků v celém regionu“.
Zákony ve Finsku, Norsku a Dánsku nedefinují znásilnění na základě nedostatku souhlasu, jak bylo dohodnuto v rámci Istanbulské úmluvy, ale místo toho se zaměřují na fyzické násilí, hrozbu, donucování nebo stav vědomí nebo intoxikace.
Amnestie říká, že je to problém kvůli „nedobrovolné paralýze“ nebo „zmrazení“, což je dobře uznávaná fyziologická a psychologická reakce na sexuální napadení. Velké množství sexuálních útoků v každé ze severských zemí proto nespadá pod tuto právní definici, a proto je obtížné je stíhat.
„Je paradoxní, že severské země, které mají silné programy na dodržování rovnosti žen a mužů, trpí šokující vysokou úrovní znásilnění,“ uvedl generální tajemník Amnesty International Kumi Naidoo.
Amnesty tvrdí, že systémy trestní justice v severských zemích „ignorují, popírají a mlčky odsuzují“ sexuální násilí páchané na ženách.
Finsko uvádí zhruba 50 000 případů sexuálního napadení ročně, ale v roce 2017 bylo zajištěno pouze 209 odsouzení.
V Norsku se oběti zdráhají hlásit znásilnění v důsledku převažujících genderových stereotypů, postojů k sexu a zdlouhavému a vyčerpávajícímu právnímu procesu, který může někdy trvat až dva roky, než se začne řešit.
Švédsko zavedlo v roce 2018 právní předpisy založené na souhlasu a další trestný čin „znásilnění z nedbalosti“. Nedostatky v soudních, forenzních a vyšetřovacích metodách, jakož i nedostatek jednotnosti v přístupu k vyšetřování a trestnímu stíhání však zůstávají, neboť pouze šest procent případů sexuálního napadení dospělých vedly v roce 2017 k trestnímu stíhání.
V Dánsku během roku 2017, z 890 znásilnění hlášených policii, jen 535 vedlo k trestnímu stíhání pouze s 94 odsouzeními.
Samozřejmě my na rozdíl od Amnesty víme, kde je příčina. A přijetí Istanbulské smlouvy nic nevyřeší. Ta je v migraci mužů z převážně muslimských zemí. A řešení spočívá v zastavení migrace a v deportacích.
Mike
Zdroj: Voice of Europe
V Grónsku dramaticky vzrostla teplota. Před 11 tisíci lety
Napoleon, první evropský rovnostářský despota
Bumerang aneb fakta mají tvrdou hlavu
Jen populistické štěky, řešení nenabízí vláda ani opozice
Česká ekonomika je ještě závažněji nemocná, než se dosud myslelo
Martin Jan Stránský 2. díl: Učení z papíru má lepší výsledky, než z blikající obrazovky
„Účast Rusů a Bělorusů na olympiádě si nepřeji. Prostě mají smůlu, kde se narodili.“ Miroslav Jansta
Filip Matějka: Chtělo by to vrátit superhrubou mzdu. Politici to ale neudělají
Radek Suchý | Karolina Stonjeková #125
„Češi nemají rádi, když někdo vyčnívá,“ reaguje stylista Miroslav Romaniv na outfit Richarda Krajča
§§§ Důležité upozornění: Diskuse pod články na webu epshark.cz reflektuje ústavní právo na svobodu slova a není v zásadě moderována. Každý diskutující tak nese osobní zodpovědnost za jím zveřejněné názory, které jsou někdy i v přímém rozporu s názory redakce, případně když nejsou relevantní se zněním zákona.§§§