EpShark

Co je na kauze Čapí hnízdo podstatné? Že Babiš je kleptoman

25. 8. 2017Podstatné je, že miliardář Babiš si za peníze určené na podporu drobného podnikání pokoutními praktikami pořídil za 50 milionů víkendovou haciendu. I když to finančně neměl zapotřebí.

To byla, je a bude hanebnost. Vše ostatní je slovní vata, která má jenom odvést pozornost.

Poslední dny rozvířila mediální a politickou sféru žádost české policie adresovaná Poslanecké sněmovně o vydání poslanců Faltýnka a Babiše k trestnímu stíhání za dotační podvod ve známé kauze Čapí hnízdo.

Ano, policejní žádost o vydání k trestnímu stíhání vysoce postavených politiků si mediální pozornost jistě zasluhuje. Ale nedejme se nachytat na tuto slovní mlhu, která se na nás ze všech možných i nemožných médií nyní line. Žádostí Policie o vydání Babiše k trestnímu stíhání se na podstatě kauzy nic nemění. Není rozhodující, zda se Babiš dopustil trestného činu, jak tvrdí policie, nebo zda jen účelovými a zastřenými kroky na hraně zákona obešel pravidla a získal dotaci, jak tvrdí obhajoba.

Rozhodující je, že Babiš ve vysoké ústavní funkci:

Lhal, když napřed tvrdil, že o majitelích akcií Čapího hnízda nic neví, aby v další verzi přišel s tvrzením, že to byly jeho vlastní děti.

Pokoutními praktikami „ukradl“ 50 milionů z balíku určeného pro drobné podnikání, přičemž jeho firma v daném roce měla miliardové zisky! Za neoprávněně získanou dotaci si pak pořídil luxusní víkendovou haciendu.

Nejedná se o chybu v účetnictví, nejedná se o daňovou optimalizaci ani o jakýsi kavalírský delikt typu rychlá jízda na dálnici. Jedná se o promyšlenou hanebnost a gaunerské chování. Pokud takto hanebně a bez skrupulí jednal dnešní přední politik zakládající si na své „bílé“ košili a „čistotě“ jednání, utvrzuje to domněnky, že starého kozla novým kouskům nenaučíš, krást bude vždy. Babiše to vylučuje ze seriózní společnosti.

A není podstatné jméno vyšetřujícího policisty, doba podání žádosti o vydání. Není podstatné, co o tom řekl ten či onen politik, co k tomu dodal městský státní zástupce ani to, že vrchní státní zástupkyně si raději vzala dovolenou. Rozhodující dokonce není ani trestněprávní vyústění kauzy! Podstata zůstává už více než rok stejná a veřejně známá. Moralizující miliardář obviňující kdekoho si skrytou operací vzal 50 milionů určených pro podporu drobného podnikání, i když to vůbec nepotřeboval. Kdo „krade i když nemusí“, je podstatou nenapravitelný kleptoman.

Tato hanebnost ale diskvalifikuje i premiéra Sobotku, který jako předseda vlády měl konat již tehdy, kdy vyšlo najevo, že jeho ministr financí takto jednal a veřejně lhal. On ale nic neudělal a místo toho uzavřel s Babišem dohodu „My tobě dotace a ty nám hlasy pro naše neomarxistické experimenty“. Diskvalifikuje i prezidenta Zemana, který tuto nehoráznost odmítá vidět a dokonce i demonstrativně na Čapí hnízdo osobně přijel.

Opravdu chceme, aby v naší zemi vládli takoví lidé?

Jaroslav Míth

Článek vyšel na svobodny-svet.cz
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Vložit komentář: