EpShark

Švédský doktor: uprchlíci šíří smrtící parazitární chorobu

7. 5. 2019Lékařka pro infekční onemocnění varovala, že počet případů leishmaniózy ve Švédsku, parazitického onemocnění, které může vést k smrti, se od počátku migrační krize v roce 2015 zdvojnásobil.

„Leishmanióza je onemocnění způsobené intracelulárním protozoálním parazitem (rod Leishmania) přenášeným kousnutím samiček flebotomine sandfly,“ uvádí Medscape.

Paraziti, kteří šíří nemoc, jsou běžní na Středním východě, v Africe a ve středomořských zemích, ale v severní Evropě se obvykle nevyskytují.

Podle Sary Karlsson Söbirkové, infekční lékařky v nemocnici v Helsingborgu, která tuto problematiku studovala již 20 let, je počet případů na vzestupu.

„Ve spolupráci s Úřadem veřejného zdravotnictví jsme se zabývali počtem případů mezi lety 1993–2016 a viděli jsme vrchol 35 případů v roce 2016, což je pravděpodobně přímý důsledek velké uprchlické vlny v předchozím roce, kdy většina nemocných pochází ze Sýrie a Afghánistánu,“ řekla Söbirková.

Poznamenává, že většina případů byla zjištěna u lidí, kteří emigrovali do Švédska nebo cestovali v zemích, kde byl parazit přítomen, a poté se vrátili do Švédska.

Paraziti mohou zůstat v těle několik let, než budou aktivováni v důsledku slabého imunitního systému.

„Útok na vnitřní orgány je nejzávažnější formou onemocnění (viscerální leishmanióza) a obvykle vede k úmrtí, pokud to není detekováno a léčeno včas,“ uvádí FriaTider.

Mike

Zdroj: Paul Joseph Watson
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Vložit komentář: