EpShark

Goebbels by se mohl od ČT učit

25. 11. 2021Viděl jsem Máte slovo o očkování; a myslím, že Goebbels by se mohl od ČT učit. Považuji za naprosto fascinující, jak moc lze něco, co se tváří nestranně, využít k formování veřejného mínění; zároveň by mě zajímalo, jak moc to byl záměr.

Předesílám, že nemám zájem vést debatu o očkování jako takovém, to téma mě až tak moc nezajímá; co mě zajímá a proč píši tento text, jsou právě způsoby ovlivňování veřejného mínění, argumentační klamy a podobně.

Ačkoliv v drtivé většině dílů pořadu nedokážu rozeznat názor moderátorky, tady rozhodně ano. Zatímco „antivax“ strana musela každé své tvrzení neustále dokládat, jejich oponenti si mohli říkat celkem cokoliv bez jakékoliv korekce.

Občas to bylo až absurdní; když někdo poukázal na možné zatím NEZNÁMÉ dlouhodobé následky očkování, které by se mohly ukázat až časem, moderátorka to shodila tím, ať k tomu buď dá důkazy (wtf?), nebo je to „jen nějaký pocit“.

Název dílu pořadu „Epidemie neočkovaných“ je též všeříkající. Nemusíme to ani pouštět, už z nadpisu je jasné, kdo za všechno může. Znovu připomínám, že nesoudím, kdo za co může; toliko poukazuji na tendenční vyznění pořadu.

Nejlepší byl výběr hostů: Nejvýraznější „antivax“ argumentoval zdravotnictvím v Kazachstánu a dovozoval jedovatost vakcín z toho, že prý slyšel, že zůstávají kapalné při -80 °C; jeho protějškem byl klidný lékař z ARO, který uměl hrát na emoce.

Úchvatný je samotný začátek, kde dostane „antivax“ podivín příležitost se znemožnit, v kontrastu s čímž vytáhne moderátorka ze zástupců druhého tábora emoční argument jako prase – že nechali očkovat své děti, takže to bude fakt bezpečné!

Pak se podivína (který nemá lékařské vzdělání) na féra zeptá, jestli si myslí, že tomu rozumí víc než ti doktoři proti němu, kteří nechali očkovat své děti!! Na jednu stranu si pozve odborníky, na druhou laika, aby pak argumentovala odborností?

Nevyjadřuji žádný postoj k očkování (nechci tím tříštit diskusi); poukazuji na neschopnost ČT poskytovat objektivní a vyvážené informace, jak jí stanoví zákon. Kdybych mohl, dávám unsubscribe; stát to však na rozdíl od trhu neumožňuje.

Martinus Karthus Urza

Článek vyšel na svobodny-svet.cz
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Vložit komentář: