EpShark

Řecký dluh splatí až vnuci

9. 8. 2018Slovenské Hospodářské noviny zveřejnily komentář analytika Martina Vlachynského. 16. 7. 2018.

Konec řecké dramatu! Prý. Skončil totiž třetí záchranný balíček úvěrů. Řecko se od tohoto momentu má o sebe postarat samo. Začínají se objevovat stále silnější známky rostoucí důvěry jak zahraničních investorů, tak samotných Řeků.

V době zoufalého hledání výnosů po celém světě představují mnohá řecká aktiva velmi zajímavé růstové příležitosti. Například athénský realitní trh od roku 2010 ztratil 40 procent. Firmy, které přežily osm let ekonomického pekla, jsou nastaveny na přežití. Zároveň potřebují investory na rozvoj, protože domácího kapitálu je stále minimum. Zajímavé jsou hotely, protože turismus je nejdynamičtěji rostoucím sektorem v zemi.

Mzdy slétly dolů a k dispozici je armáda nezaměstnaných. Reformy osekaly moc oborů a pohnuly i s byrokracií, přestože v žebříčku Doing Business je země stále předposlední ze zemí EU. A hlavně, vládě se daří udržet primární rozpočtové přebytky, dokonce nad plán. Levicová vláda zvažuje, že část přebytku by se využila na snížení daně z příjmu a z majetku.

Tyto dobré zprávy částečně vyvěrají z toho, že se řecká ekonomika odráží ode dna. V HDP na osobu předběhli Řeky nejen Portugalci, ale i Slovinci, Češi a Estonci. Slováci před 10 lety vyprodukovali o 40 procent méně než Řekové, dnes jsme v HDP na hlavu na tom stejně. V bídném stavu jsou řecké banky, které mají stále v knihách 35 procent nesplácených úvěrů. Toky kapitálu jsou po runu na banky z roku 2015 stále omezeny. Ale hlavně, země stále dluží 180 procent svého ročního HDP.

Při posledním jednání dostali Řekové to, po čem toužili — odpuštění části dluhu. Samozřejmě, ne z nominálu jistiny, to by (nejen) německý volič nepřežil. Opět se však natáhla lhůta splatnosti stamiliardových částí dluhu a hlavně se prodloužilo období, během něhož Řecko splácí pouze úroky, a ne jistinu (tedy nepotřebuje se refinancovat na trhu), až do roku 2032. Spolu s 15miliardovým hotovostním nárazníkem, který byl součástí „rozlučkové“ tranše z třetího balíčku, to znamená, že řečtí financmajstři budou mít 15 let relativní klid.

Nejlépe situaci vystihl jeden pisatel do Financial Times, když popsal filozofii tří záchranných balíčků takto:

  • Balíček první — Řekové zaplatí všechny své dluhy.
  • Balíček druhý — jejich děti zaplatí všechny dluhy.
  • Balíček třetí — jejich vnuci zaplatí všechny dluhy.

Bude Řecko za 15 let prosperující ekonomikou, pro kterou nebude problém splácet gigantický dluh z přebytků, nebo …? Minimálně MMF zůstává i po poslední dohodě nadále skeptický, co se dlouhodobé udržitelnosti týká. Mnohá řecká aktiva představují velmi zajímavé růstové příležitosti.

Píše 16. 7. 2018 pan Martin Vlachynský, Hospodárske noviny (SK)

Článek vyšel na svobodny-svet.cz
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
KOMENTÁŘ:

Ruda
11. 8. 2018 1:10
A kdo a kdy zaplatí obří dluh našeho státu?

Vložit komentář: