EpShark

Írán udělal z Pásma Gazy sklad zbraní :: Gatestone Institute

11. 4. 2021  • Místo zajišťování zásob léků a vakcín mají Hamás a Palestinský islámský džihád (PIJ) plné ruce práce se shromažďováním a skladováním raket a výbušných zařízení.

  • Palestinské teroristické skupiny si stěžují na ochromující ekonomickou krizi v Pásmu Gazy, na nákup, pašování a výrobu zbraní však mají vždy peněz dost.

  • Hamás a další palestinské teroristické skupiny navíc často porušovaly válečné právo odpalováním raket z obydlených oblastí.

  • Je důležité zdůraznit, že přestože Hamás plánuje účast ve volbách, tak ve skladování zbraní v obytných oblastech Pásma Gazy pokračuje.

  • Kdyby explozi v Beit Hanounu způsobil Izrael, tak by se mezinárodní média mohla přetrhnout ve výkřicích o dalším izraelském "válečném zločinu". Možná je na čase věnovat pozornost příspěvkům..., které označují jako skutečného nepřítele Hamás, PIJ a další palestinské teroristické skupiny.

Místo toho, aby palestinské teroristické skupiny Hamás a Palestinský islámský džihád pracovaly na zajištění vakcín proti COVID-19 pro dva miliony Palestinců žijících pod jejich vládou v Pásmu Gazy, pokračují v tom, co umí nejlépe: připravují se na válku proti Izraeli a ohrožují životy nevinných civilistů, a to jak Izraelců, tak Palestinců. Na snímku: Mluvčí teroristických skupin v Pásmu Gazy hovoří na tiskové konferenci během společného vojenského cvičení vedeného Hamásem v Gaze 29. prosince 2020. (Foto: Mohammed Abed / AFP prostřednictvím Getty Images)

Zatímco velkou část mezinárodního společenství stále více znepokojuje hospodářská a humanitární krize v Pásmu Gazy ovládaném Hamásem, zdá se, že palestinské teroristické skupiny se o zlepšování životních podmínek svých lidí starají čím dál tím méně.

Tyto skupiny, konkrétně Hamás a Palestinský islámský džihád (PIJ), se vůbec nenamáhají zajistit vakcíny proti COVID-19 k ochraně dvou milionů Palestinců, kteří žijí v Pásmu Gazy pod jejich vládou.

Místo toho Hamás a PIJ pokračují v tom, co umí nejlépe: připravují se na válku proti Izraeli a ohrožují životy nevinných civilistů, a to jak Izraelců, tak Palestinců.

V rámci příprav na válku obě skupiny podporované Íránem vyrábějí a pašují různé druhy zbraní, včetně raket a výbušnin, které plánují použít k útokům na Izrael. Místo zajišťování zásob léků a vakcín mají Hamás a Palestinský islámský džihád (PIJ) plné ruce práce se shromažďováním a skladováním raket a výbušných zařízení.

Zbraně jsou skladovány v domech Palestinců a budovách veřejných institucí po celém Pásmu Gazy, a to včetně škol, nemocnic a mešit. Ve svých kancelářích a zařízeních však Hamás a PIJ zbraně neskladují, protože se bojí, že by se staly pro Izrael terčem. Tím, že schovávají zbraně mezi civilisty, ukazují Hamás a PIJ naprostý nezájem o životy svých lidí, kteří jsou tak v džihádu (svaté válce) proti Izraeli využíváni jen jako kanónenfutr a lidské štíty.

Je důležité si uvědomit, že mezinárodní lidskoprávní organizace a "propalestinské" skupiny z celého světa nejen ignorují nebezpečné aktivity Hamásu a PIJ ve vztahu k Izraeli, ale také ignorují to, že Hamás a PIJ svými nebezpečnými aktivitami ohrožují obyčejné Palestince.

Za nezájmu mezinárodního společenství Hamás a PIJ přeměnily Pásmo Gazy na jedno velké skladiště všech druhů zbraní. Palestinské teroristické skupiny si stěžují na ochromující ekonomickou krizi v Pásmu Gazy, na nákup, pašování a výrobu zbraní však mají vždy peněz dost.

Když se Palestinci stanou oběťmi bezohledných praktik palestinských teroristických skupin, nejsou hlasy mezinárodních lidskoprávních organizací a "propalestinských" aktivistů slyšet.

Vezměme si například explozi, která ráno 23. ledna 2021 otřásla palestinským městem Beit Hanoun v severní části Pásma Gazy.

Podle ministerstva veřejných prací a bydlení, které je pod kontrolou Hamásu, výbuch zcela zničil dva domy a 100 dalších domů poškodil.

Podle palestinské organizace Centrum pro lidská práva Al-Mezan bylo při výbuchu zraněno nejméně 47 Palestinců, včetně 9 dětí a 15 žen.

Výbuch, Palestinci označovaný jako "nehoda", byl způsoben zbraněmi, které byly uskladněny v domě člena PIJ z rodiny Alkafarna ve městě Beit Hanoun.

Takové "nehody" nejsou v Pásmu Gazy neobvyklé. V roce 2009 zasáhla raketa vystřelená palestinskými teroristickými skupinami směrem k Izraeli dům ve městě Bet Lahiya v Pásmu Gazy a zabila dvě palestinské dívky ve věku 5 a 12 let. Hamás a další palestinské teroristické skupiny navíc často porušovaly válečné právo odpalováním raket z obydlených oblastí.

2. ledna byly při další "nehodě" ve čtvrti Shajjaiyeh v Gaze zraněny tři děti a žena. Zřejmě vybuchly zbraně uložené palestinskými teroristickými skupinami v jednom domě.

V dubnu 2020 byl zabit palestinský muž a další tři zraněni při další "nehodě" ve čtvrti Sheikh Radwan v Gaze. Výbuch byl opět zjevně způsoben zbraněmi Hamásu a PIJ.

O čtyři měsíce později zahynuli východně od Gazy čtyři členové PIJ, když jim při manipulaci náhodně explodovala raketa. Domobranci se zjevně připravovali na odpálení rakety na Izrael z obytné čtvrti v Pásmu Gazy.

Většina obyvatel Pásma Gazy se palestinské teroristické skupiny za skladování zbraní v obytných čtvrtích bojí kritizovat. Po výbuchu ve městě Beit Hanoun však několik Palestinců odsoudilo Hamás a PIJ za ohrožování života nevinných civilistů. Egyptské noviny Al-Masry Al-Youm uvedly:

"Uživatelé sociálních médií a občané namířili ostrou kritiku proti Palestinskému islámskému džihádu za jeho bezohledné chování a nedostatek zájmu o bezpečnost nevinných civilistů v souvislosti s jeho ukrýváním a skladováním výbušných materiálů v domácnostech občanů, což v minulosti způsobilo mnoho obětí."

Noviny citovaly nejmenovaného svědka, který uvedl, že k výbuchu ve městě Beit Hanoun došlo v domě rodiny známé svými blízkými vztahy s Hamásem a PIJ.

Palestinec Maysara Alkafarna, který žije v oblasti, kde k výbuchu došlo, učinil neobvyklý a odvážný krok, když slovně zaútočil na palestinské teroristické skupiny kvůli jejich nerespektování bezpečnosti Palestinců v Pásmu Gazy.

V příspěvku na Facebooku Alkafarna napsal:

"Jak dlouho bude ještě trvat toto pohrdání lidskými životy? Proč máme v našich čtvrtích žít ve strachu? Náš nářek se nebe dotýká. Nestačí vám, že hladovíme a žijeme v chudobě? Už máme dost vaší neopatrnosti. Zničili jste nás. My nejsme vaše pokusná laboratoř."

Centrum pro lidská práva Al-Mezan mezitím vyzvalo k vyšetření výbuchu. Organizace informovala, že byl zcela zničen třípodlažní dům a šest sousedních domů bylo částečně poškozeno, a to včetně školy, klubu mládeže a policejní stanice.

"Centrum pro lidská práva Al-Mezan vnímá explozi s obavami," uvádí se v prohlášení a dodává, že k podobným incidentům v obytných oblastech Pásma Gazy došlo již v minulosti.

"Tyto incidenty porušují lidská práva a také mezinárodní humanitární právo. Al-Mezan znovu vyzývá ke komplexnímu a serióznímu vyšetření tohoto incidentu a ke zveřejnění výsledků vyšetřování a přijetí nezbytných opatření, aby se předešlo jejich opakování."

K výbuchu v Pásmu Gazy došlo v době, kdy se očekávalo, že se vůdci Hamásu, PIJ a dalších palestinských frakcí brzy setkají v Egyptě, aby diskutovali o přípravách konání nových všeobecných voleb. K diskusi o následcích výbuchu se palestinské frakce nechystají zejména proto, že by to bylo pro tyto teroristické skupiny, které používají domy civilistů jako sklady zbraní, velmi trapné.

Hamás již vyjádřil připravenost účastnit se nadcházejících voleb. Doufá, že zopakuje své vítězství z parlamentních voleb v roce 2006.

Je důležité zdůraznit, že přestože Hamás plánuje účast ve volbách, tak ve skladování zbraní v obytných oblastech Pásma Gazy pokračuje.

Hamás může být v klidu, protože si je vědom toho, že mezinárodnímu společenství je skutečnost, že Palestinci budou i nadále platit cenu za "nehody" způsobené výbušninami a raketami uloženými v domovech Palestinců, naprosto lhostejná. Kdyby explozi v Beit Hanounu způsobil Izrael, tak by se mezinárodní média mohla přetrhnout ve výkřicích o dalším izraelském "válečném zločinu". Možná je na čase věnovat pozornost příspěvkům, jako je příspěvek Maysara Alkafarny – příspěvkům, které označují jako skutečného nepřítele Hamás, PIJ a další palestinské teroristické skupiny.

Khaled Abu Toameh sponzorovaný nadací Shillman Journalism je spolupracovníkem Gatestone Institute a pracuje jako novinář v Jeruzalémě. Za svou práci obdržel několik ocenění.

Související témata:  Írán
Nejnovější články od:
nechte si zasílat novinky do e-mailu: přihlaste se zdarma k seznamu adres think-tanku gatestone institute.

Pro další podobné články navštivte českou verzi Gatestone institutu
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Vložit komentář: