EpShark

Belgie: První islámský stát v Evropě?

12. 6. 2018napsal Giulio Meotti

Překlad původního textu: Belgium: First Islamic State in Europe?
Překlad: Radomír Bobek

- Lídři belgické politické strany ISLAM zjevně chtějí proměnit Belgii v islámský stát. Nazývají to "islamistickou demokracií", a jako cíl si stanovili rok 2030.

- "Leckoho může zmást jednoduchost programu: nahrazení veškerého občanského a civilního práva právem šaría. Tečka." — francouzsky časopis Causeur.

- "Hlavní město Evropy [Brusel] bude za dvacet let muslimské." — Le Figaro.

Jednotlivá písmena názvu strany ISLAM jsou ve francouzštině počátečními písmeny slov "Integrita, Solidarita, Svoboda (Liberty), Autenticita, Morálka" . Lídři politické strany zjevně chtějí proměnit Belgii v islámský stát. Nazývají to " islamistickou demokracií " , a jako cíl si stanovili rok 2030 .

Podle francouzského časopisu Causeur "může leckoho zmást jednoduchost programu: nahrazení veškerého občanského a civilního práva právem šaría. Tečka" . Politická strana ISLAM, založená v předvečer komunálních voleb v roce 2012, rychle dosáhla impozantních výsledků. Její volební úspěchy jsou znepokojivé.

Tato nová strana by podle experta na islám Michaëla Privota a politologa Sebastiena Boussoise mohla způsobit " implozi komunitního života " . Někteří belgičtí politici, jako například Richard Miller , se dnes snaží prosadit zákaz strany ISLAM.

Francouzský týdeník Le Point podrobně líčí plány strany ISLAM: chtěla by zabránit "neřesti prostřednictvím zákazu hazardu (kasina, herny a sázkové kanceláře) a loterií" . Spolu s ustanovením nošení muslimských šátků ve školách a islámských náboženských svátků coby státních svátků chce strana prosadit, aby všechny školní jídelny v Belgii nabízely halal maso. Redouane Ahrouch , jeden ze tří zakladatelů strany, také navrhl segregaci mužů a žen ve veřejné hromadné dopravě. Ahrouch patřil v devadesátých letech k Belgickému islámskému centru, hnízdu islámského fundamentalismu, kde docházelo k verbování džihádistů pro Afghánistán a Irák.

Strana ISLAM ví, že demografie pracuje pro ni. Ahrouch řekl, že "za dvanáct let budou v Bruselu převažovat muslimové". V následujících belgických volbách postavila strana ISLAM kandidátky v 28 volebních okrscích. Na první pohled to v porovnání s celkovým počtem 589 volebních okrsků vypadá směšně, ale demonstruje to ambice a pokrok, který nová strana učinila. V Bruselu strana kandiduje ve 14 volebních obvodech z 19 možných.

To je s největší pravděpodobností tím důvodem, proč se nyní socialisté obávají vzestupu strany ISLAM. V roce 2012, přestože strana postavila kandidátku pouze ve třech bruselských obvodech, získala ve dvou z nich (Molenbeek a Anderlecht) voleného zástupce a ve volebním obvodu v centru Bruselu (Brussels-City) neupěla pouze těsně.

O dva roky později, v průběhu parlamentních voleb, se strana pokusila ve volbách do parlamentu uspět v dalších dvou volebních okrscích, Brussels-City a Liège. A znovu byly její výsledky vzhledem k tomu, že jde o stranu, která se příznivě staví k zavedení islámského práva šaría v Belgii, impozantní. V Bruselu získala 9 421 hlasů (téměř 2 %).

Toto politické hnutí zjevně vzniklo v Molenbeeku, " belgickém doupěti radikálů " , a "líhni rekrutů pro Islámský stát v Sýrii a Levantě". Tamní džihádisté očividně chystali teroristické útoky v celé Evropě a dokonce i v Afghánistánu . Francouzský spisovatel Éric Zemmour coby nejapný žert navrhoval, že by Francie měla místo Rakky v Sýrii " bombardovat Molenbeek " . Ze 46 komunálních politiků v Molenbeeku je aktuálně 21 muslimů .

"Hlavní město Evropy," píše deník Le Figaro , "bude za dvacet let muslimské."

"Téměř třetinu obyvatel Bruselu už tvoří muslimové," uvedl Olivier Servais, sociolog Katolické univerzity v Lovani. "Ti, kteří praktikují islám, budou díky vysoké míře porodnosti za 'patnáct až dvacet let' většinou. Od roku 2001... je v Bruselu Mohamed nejčastější jméno, dávané novorozeným chlapcům."

Strana ISLAM působí v příznivém prostředí. Podle starosty Bruselu Yvana Mayeura jsou všechny mešity v evropském hlavním městě " v rukou salafistů " . Před několika týdny ukončila belgická vláda dlouhodobou nájemní smlouvu na pronájem největší a nejstarší mešity v zemi, Velké bruselské mešity , uzavřenou s královskou rodinou Saudské Arábie. Podle představitelů státu se tak stalo v rámci boje proti radikalizaci, mešitu označovali jako " líheň extremistů " .

Tajná zpráva z minulého roku odhalila, že policie v Molenbeeku rozkryla 51 organizací s podezřelými vazbami na džihádismus.

Není již čas, aby se ospalá Belgie začala probouzet?

Giulio Meotti, kulturní redaktor Il Foglio, italský novinář a spisovatel.

Pro další podobné články navštivte českou verzi Gatestone institutu
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Vložit komentář: