EpShark

Otevřít nebo zavřít, opatřit nebo zaopatřit

26. 2. 2021Při čtení komentářů stávající situace by jeden mohl dojít k omylu, že otevřít nebo zavřít je to, o což tu běží.

Asociace čehokoliv se vyjadřují k uzavření či omezení jejich způsobu obživy. A je jedno jestli se jedná o restaurace, muzea či snad dnes nejvíce medii propírané lyžařské areály nebo ubytování s živnostenským listem. Ten živnostenský list u ubytování je vůbec zajímavost v tom, že to je vlastně ten papír, který dnes zakazuje tuto službu nabízet a provozovat. Tato, řeklo by se maličkost, ukazuje zcela neschopnost Vlády pochopit, oč tu běží.

Odbočka k jedné věci. Jedno z prvních ekonomických rozhodnutí z jara loňského roku, bylo rozhodnutí vypnout EET. Ne že bych byl přítelem sledování, ale pokud bych si viděl na špičku nosu, tak pak když mám něco kompenzovat a v tu dobu již kompenzace byly jedním z řešení, tak je dobré, když mám nějaké data.

Tedy provozovat ubytování v soukromí, kdy se nikomu nic nehlásí, nikomu nic neodvádí, tedy taková legální šedá ekonomika se provozovat může i ve stavu nouze a patří ze strany Vlády mezi vyjmenovaná — doporučení. A zabírá, já jsem na horách hodně a tak najednou svití okna chat a chalup, kde jsem si myslel, že tam od zavedení elektřiny ještě nikdo nebyl.

Ono vůbec to, že hlavním mluvčím je onkolog v pozici ministra zdravotnictví s nápovědou loutkou PR pracovníků v pozici premiéra je zvláštní. Ne, nechybí mí úcta k lékařskému řemeslu, ale jedno vím zcela jistě, žádný lékař nevyvede zemi z marastu kterým je jakýkoliv vir. Pandemie respektive její organizační a strukturální řešení je jen a jen o schopnosti politického systému respektovat a sdílet nikoliv lékařské, ale jen a jen technické a organizační doporučení vycházející z relevantních dat. Tedy základ práce je v přírodních vědách, kam jistě patří matematika.

Z celého přístupu současní Vlády, kdy hlavním měřítkem je zejména její oblíbenost a peněžní toky plynoucí jejích oblíbencům je patrno, že poslední, co je zajímá, je to, aby jim někdo radil a snad i vymýšlel nějaká řešení.

Mně nejvíce vadí, že mimo prvňáků a druháků celá jedna generace školou povinných je dnes hozena přes palubu vzdělání. Vláda tak zakládá na daleko větší problémy v budoucnu, kdy podobné problémy bude potřeba řešit. Ještě v létě se psalo, že děti není potřeba testovat, že ony mají velice malou pravděpodobnost nákazy. Nyní je jeden z argumentů ten, že nevíme jak děti testovat, aby do školy mohly. Nebude to tím, že je potřeba ne vymyslet, jak ale hlavně kdo? Dnes je již veřejným tajemstvím, že testovací centra ovládá ten, kterému ten Agrofert vlastně nepatří.

I celý zákonodárný sbor se pře, zdali otevřít, nebo neotevřít. Semkli se proti Vládě, ale nedali vůbec řešení. Proč neinterpelují všeministra Havlíčka s Schillerovou, kteří mají dávat řešení, když je zavře a je potřeba postižené zaopatřit? Nikdo si snad nemůže myslet, že refundace mzdy a nájmu zachrání obchod a živnosti. Základem jakékoliv ekonomiky je přidaná hodnota, která se žádnou u nás přijatou kompenzací, nevytváří.

Je také zajímavé, že ekonomické problémy středního stavu více trápí postkomunistické země, kde vzniká revolta jako třeba v Polsku. Proč se nebouří Německo, Francie, Itálie … Nebude to proto, že tam vlády jsou vzdělanější a míň chtivé moci a z toho plynoucích peněz? No a asi si premiéři nemyslí, že vlastně „fšeci kradnú“.

Na úplný závěr jedna otázka k zamyšlení. Proč opozice nevyvolala hlasování o důvěře Vládě, když se to v daný okamžik nabízelo. Odpověď já hledám v tom, že mají strach, že do voleb by si pošramotili reputaci, protože vyhnat lidem z hlavy, že základní otázka je otevřít nebo neotevřít, není vůbec jednoduchá.

A argumentace má oporu ve vzdělání, které nyní necháváme na poslední koleji.

Autor: Oto Kaděrka kaderka.blog.idnes.cz

Článek vyšel na svobodny-svet.cz
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Vložit komentář: