EpShark

Graf, který zatím předpověděl každou hospodářskou recesi

26. 3. 2018Tenhle graf zatím dokázal předpovědět každou z hospodářských recesí v USA za posledních 50 let. Je to jednoduché. FED nejdřív povzbudí ekonomiku nízkými úrokovými sazbami – ta začne růst a roste také růst zadlužení, pak úrokové sazby zvýší a přijde recese. Proč? To vysvětluje Rakouská teorie hospodářského cyklu :

Rakouská teorie hospodářského cyklu (zkráceně ABCT z anglického Austrian Business Cycle Theory) se snaží vysvětlit hospodářské cykly pomocí myšlenek, které pocházejí od ekonomů Rakouské školy . Teorie považuje hospodářské cykly (někdy též „úvěrové cykly“) za nevyhnutelný důsledek nadměrného růstu bankovních úvěrů v systému bankovnictví částečných rezerv , k němuž přispívá (ze své podstaty škodlivá a neefektivní) politika centrální banky , která provádí úvěrovou expanzi . Růst úvěrů je doprovázen poklesem tržní úrokové míry pod přirozenou úrokovou míru, která by jinak na trhu převládala. Výsledkem jsou nové úvěry poskytnuté na investice, ke kterým by za normálních okolností nedošlo. Nové peníze , které se dostaly do ekonomiky prostřednictvím úvěrů, po čase nezbytně vyvolají inflaci . Centrální banka má pak dvě možnosti: pokračovat v pumpování peněz – ty by ale nakonec mohlo vést k velice vysoké inflaci až hyperinflaci, tak radši zvýší úrokové sazby. Po zvýšení sazeb se mnohé nové (nejméně výnosné) investice stanou ztrátovými. Následuje očistná fáze cyklu, během které dochází ke krachům ztrátových investic.

Rakouské teorie hospodářského cyklu vytvořili Ludwig von Mises a Friedrich Hayek . Hayek získal Nobelovu cenu za ekonomii v roce 1974 i za svou práci na této teorii.

V jaké fázi se nacházíme teď? Americký FED začal zvyšovat úrokové sazby, naposledy ve středu 21. března a růst peněz v oběhu se výrazně zpomaluje. A tak do 2-3 let můžeme očekávat recesi.

Takže recese se dočkáme asi někdy v období 2019-2021. Teda asi před americkými prezidentskými volbami. To je velice špatná zpráva pro Trumpa. Ještě horší je, že demokraté svalí vinu na deregulaci a daňové škrty , co je samozřejmě nesmysl ale voliči jim na to naletí. Pokud opravdu dojde k recesi, můžeme se těšit v letech 2020-2024 na radikálního demokratického socialistu v čele USA se silným mandátem k napáchání velkých škod.

Mike
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Vložit komentář: