Donald Tusk: Polsko by mohlo časem opustit EU

12. 1. 2018Předseda Evropské rady Donald Tusk řekl, že Polsko by mohlo následovat Británii a opustit Evropskou unii , jakmile se stane čistým přispěvatelem do rozpočtu EU.

Tusk v rozhovoru pro noviny Tygodnik Powszechny řekl : "Nepochybuji o tom, že pro PiS je to jeden z cílů" osvobodit "polskou politiku od zátěže EU."

Tusk se domnívá, že pro polskou vládnoucí stranu zákona a spravedlnosti (PiS) "výhoda, členství v EU spočívá v pozitivní platební bilanci."

"Pokud nejsme čistým přispěvatelem, pak má smysl odejít."

Tusk, který byl polským předsedou vlády v letech 2007 - 2014, řekl , že "dokážu si snadno představit situaci, kdy by se Polsko jednoho dne ocitlo mezi (čistými) přispěvateli, polská vláda rozhodne, že je čas se zeptat Poláků, zda chce Polsko setrvat v EU a pak budou pracovat tvrdě, aby dospěli k závěru, že je nutné se rozloučit s členstvím."

Polsko se s EU několik měsíců hádalo kvůli odmítnutí přijmout kvóty na migranty a změnám v soudnictví.

Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó včera ráno prohlásil , že "Polsko bude vždy moci počítat s podporou Maďarska v průběhu řízení Evropské unie zahájeného proti němu".

"Ve sporech s Evropskou unií, ať jde o migraci nebo o následující programové období, maďarská a polská vláda budou spolupracovat jako blízcí spojenci," dodal.

Mike

Zdroj: Westmonster
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Vložit komentář: