EpShark

Opomíjený úspěch Trumpa: Za každou 1 novou regulaci 16 zrušil

23. 12. 2017Hodně se teď mluví o Trumpově daňové reformě, které nejdůležitější součástí je snížení korporátní daně z 35 na 21 procent. Ale opomíjí se jeho jiný, ne tak viditelný, ale neméně důležitý úspěch.

Když vstupoval v lednu do úřadu, tak slíbil, že za každou jednu novou regulaci dvě zruší. Nejenom že dodržel tenhle poměr 2:1, dokonce se mu ho prozatím podařilo zlepšit na poměr 16:1. Tedy za každou novou regulaci bylo za tenhle rok zrušeno 16 starých regulací. Oproti Obamově administrativě je ta jeho rájem pro podnikatele:

  • V posledních pěti měsících fiskálního roku 2016 Obamova administrativa uvalila regulace s ročními náklady ve výši 6,8 miliardy dolarů. Naproti tomu vláda Trumpa za prvních pět měsíců stanovila nové regulační náklady v hodnotě $0.
  • Do poloviny července roku 2017 už stihl zrušit Trump 860 významných regulací.
  • Pro porovnání Obama v prvních pěti měsících v kanceláři uvalil nové regulace v hodnotě 3,1 miliard dolarů. Naopak Trump zrušil regulace a realizoval roční úsporu nákladů ve výši 22 milionů dolarů.
  • Trumpova administrativa "překračuje plán" na regulatorní škrty 2 za 1. Za každou 1 novou regulaci 16 zruší.

Co se týče nových regulací, Trumpova vláda jasně vítězí nad Obamovou, když porovnáme prvních 200 dní Obamy a Trumpa:

  • Celkové náklady nových regulací: 24,4 miliardy dolarů za Obamy vs. 1,2 miliardy dolarů za Trumpa – 1/20 nákladů oproti Obamovi.
  • Roční náklady na regulace: 4,2 miliardy dolarů za Obamy vs. 378 milionů dolarů za Trumpa – 1/11 nákladů oproti Obamovi.
  • Papírování: 6 803 249 hodin za Obamy vs. 848 239 za Trumpa – 1/8 papírování oproti Obamovi.

A to se do toho nepočítají zrušené regulace, když je započítáme, tak dostaneme dokonce úsporu nákladů za regulace.

Trump navíc slibuje, že v rušení regulací bude pokračovat. Držme mu palce!

Co bychom v Čechách za takovou vládu dali? Která by nezaváděla téměř žádné nové buzerace a místo toho by rušila ty staré. Brali bychom ji všemi deseti. Místo toho máme EET, kontrolní hlášení a k tomu jako bonus spoustu buzerace z Bruselu, jako například GDPR .

Mike

Zdroj: Washington Examiner, zde a zde
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Vložit komentář: