EpShark

Vánoce v islamizované Evropě

23. 11. 2017od Bruce Bawer
9. listopadu 2017 v 4:30

https://www.gatestoneinstitute.org/11331/christmas-islam-europe

Pro další podobné články navštivte českou verzi Gatestone institutu

  • Samozřejmě, že verše Koránu na vánoční události mohou způsobit pouze nedorozumění.
  • Celá věc byla docela bizarní, vzhledem k tomu, že (a) Vánoce nejsou islámským svátkem a za (b), díky takovýmto zaváděným novinkám vyroste celá generace norských dětí, které si budou myslet, že "Alláh a Korán mají něco společného s Vánocemi."
  • Vánoční plány Stigeråsenovy školy jsou další příkladem dhimmitude: zbabělého evropského podrobení se islámu. V letošním roce může být na vánoční výstavě pár veršů Koránu, příští rok můžou být obě náboženství oslavovány rovnoměrně a ne za mnoho let po tom, může přijít dětská oslava, při níž není kříž a žádný vánoční strom, jen modlitební koberce, modlitby v arabštině a hidžáby pro dívky.

Ve srovnání s Američany, jak všichni víme, lidé v severských zemích - a tady mluvím o blonďatých, modrookých domorodcích, kteří mají křesťanskou tradici (a předtím, to byli následovníci Thora a Odina) - nejsou velcí věřící v těchto dnech a v kostele nestráví mnoho času. Ale to neznamená, že nejsou oddaní jejich křesťanskému dědictví. Přinejmenším v Norsku, které je pravděpodobně nejvíce kulturně konzervativní ze severských zemí, je biřmování stále univerzálním obřadem. Většina oficiálních národních svátků jsou křesťanské svaté dny, i když většina lidí vám nedokáže přesně říct, co znamenají Nanebevstoupení a Svatodušní svátky. Na Vánoce jsou hlavní ulice vyzdobeny světly a věnci, každý dům má vánoční stromek a nemůžete zapnout rádio, aniž byste neslyšeli vánoční písně.

V některých ohledech jde oslava Vánoc v Norsku ještě mnohem dále, než tomu je v USA, nebo alespoň v některých částech USA. Vzhledem k tomu, že ještě jednu generaci dozadu, téměř všichni v Norsku byli přinejmenším nominální křesťané a také protože oddělení církve a státu je v těchto částech světa relativně novým pojmem. Norská církev byla až do ledna tohoto roku státní církví a nadále je plně financována vládou a má silné vazby na vládu. Vánoční události ve veřejných školách mají více náboženskou náladu než ve veřejných školách v USA, přinejmenším oproti nábožensky rozmanitým městským oblastem, jako je New York City a Los Angeles.

Jedna vánoční oslava upoutala národní pozornost tehdy, když Document.no, internetová stránka, která informuje upřímně o islámu, informovala 7. listopadu, že Stigeråsenská základní škola v Skienu (rodné město Henrika Ibsena), oznámila, že v letošním roce by její vánoční slavnosti měly obsahovat nejen obvyklé čtení žáků veršů z Bible, ale i bonus - dva verše z Koránu. Oba verše jsou o Ježíši, kterého islám považuje za proroka, i když samozřejmě ne za Božího Syna.

Reportérka Hanne Tolgová zjistila, že některé změny programů pro tyhle tradiční svátky byly pravděpodobně nevyhnutelné, neboť 40% dětí ve Stigeråsenské škole má norštinu až jako druhý jazyk (pokud jím vůbec mluví). Přesto, jak dodala Tolgová, celá věc byla docela bizarní, vzhledem k tomu, že (a) Vánoce nejsou islámským svátkem a za (b), díky takovým zaváděným novinkám vyroste celá generace norských dětí, které si budou myslet, že "Alláh a Korán mají něco společného s Vánocemi."

O vánočních plánech Stigeråsenovy školy nebylo psáno v žádných velkých norských novinách. Tolgová se o tom dozvěděl díky upozornění čtenáře. Je zřejmé, že místní úředníci nechtěli přitahovat pozornost na národní úrovni nebo vyvolat národní debatu - a mainstreamová média nechtějí hrát žádnou roli v dráždění lidí z Norska takovými věcmi.

Nicméně Tolgové zpráva, která byla zveřejněna na alternativní zpravodajské a komentátorské stránce, byla nejvíce sdíleným zpravodajským příspěvkem v Norsku ráno 8. listopadu - ukazující, kolika Norům stále záleží na jejich tradicích a jak je znepokojují snahy multikulturalismů tyhle tradice zničit.

Ale příběh zde neskončil. Norské největší noviny VG, které provozují službu Faktisk.no, která zjišťuje, zda je zpráva pravdivá, potvrdili, že příběh je pravdivý. Faktisk.no to však takhle nenechali, i když potvrzením faktu že informace od Document.no byla pravdivá, mělo dojít k ukončení jejích práce. Ale lidé ve Faktisk.no - což jsou zaměstnanci VG - nebyli spokojeni s pouhou faktickou kontrolou. Cítili, že je třeba, zobrazit příběh v pozitivním světle. Takže začali bránit a ospravedlňovat plány školy.

Za tímto účelem společnost Faktisk.no zorganizovala rozhovor s vrchní vzdělávací šéfkou školy Skien Grete Gjeltenovou, která měla dát tuto skutečnost do "kontextu". Důvodem k zařazení veršů Koránu jak tvrdila , bylo " vytvořit úctu a porozumění mezi různými náboženstvími."

Samozřejmě, jak sama Tolgová poznamenala, verše Koránu na vánoční události můžou způsobit pouze nedorozumění.

Škola si také přála "ukázat žákům rozdíly mezi náboženstvími". Gjeltenová se o to trochu pokoušela, ale pravděpodobně se jí nepodařilo nikoho přesvědčit, že přidáním dvou veršů Koránu k vánočnímu představení by bylo možné zvýšit povědomí dítěte o rozsáhlých, rozmanitých teologických rozdílech mezi křesťanstvím a islámem.

Naopak, Gjeltenové tvrzení - které Faktisk.no, nečekaně, nezpochybňoval - je urážkou inteligence jakéhokoli dospělého čtenáře. Místo snahy o zlepšení vztahů, porozumění nebo vědomí mezi věřícími jsou vánoční plány Stigeråsenovy školy dalším příkladem dhimmitude: zbabělého evropského podrobení se islámu. V letošním roce může být na vánoční výstavě pár veršů Koránu, příští rok můžou být obě náboženství oslavovány rovnoměrně a ne za mnoho let po tom, může přijít dětská oslava, při níž není kříž a žádný vánoční strom, jen modlitební koberce, modlitby v arabštině a hidžáby pro dívky.

Bruce Bawer je autorem nového románu The Alhambra (Swamp Fox Editions). Jeho kniha Zatímco Evropa spala (2006) se stala bestsellerem New York Times a finalistem ceny National Book Critics Circle.

Z anglického originálu přeložil Mike

Pro další podobné články navštivte českou verzi Gatestone institutu
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
KOMENTÁŘ:

Zdeněk Stránský
24. 11. 2017 21:42
To ale pěkná debilita....když křesťanskou víru šířili irští mniši jako Beda Ctihodný, sv. Columbanus etc., kladl jim papež Řehoř Veliký, aby se nesnažili zakazovat pohanské zvyky, ale adaptovali je na křesťanské. Tak vznikly dušičky, velikonoce atd. Fobíci mají větší strach, než měl před 1500 lety o budoucnost papež, kdy skoro všichni obyvatelé Evropy byli pohany

Vložit komentář: