EpShark

Orbán proti Evropské říši

18. 3. 2019Lidé Evropy by měli „vidět a pochopit, že Evropa nebude svobodná bez své křesťanské kultury“, řekl premiér Viktor Orbán během státní oslavy výročí maďarské revoluce v roce 1848 před budapešťským Národním muzeem.

„Pokud nebudeme chránit naši křesťanskou kulturu, ztratíme Evropu a Evropa již nebude patřit Evropanům,“ trval na svém Orbán. Dodal, že křesťanství je stejně důležité pro svobodné Maďarsko a varovalo, že „všichni bychom ztratili svobodu v liberálním impériu“„Nikdo nemůže být svobodný, pokud je uvnitř říše, a nikoli uvnitř svobodného národa“„Evropané mohou být šťastní pouze tehdy, když se mohou rozhodnout o svém osudu a o budoucnosti svého národa,“ dodal Orbán. Ideál svobody „je zakořeněn v křesťanství, protože všichni lidé a všechny národy jsou si před Bohem rovni,“ řekl premiér.

Orbán přivítal polské účastníky oslav a řekl, že „bez Polska by Maďarsko nebylo svobodné a Evropa by nemohla být znovu sjednocena“„Když zaútočí na Polsko z Bruselu, napadnou celou střední Evropu, včetně nás, Maďarů“„Naším poselstvím pro stavitele říše, kteří se snaží rozšířit svůj stín na střední Evropu, je, že budou muset vždy zvážit maďarsko-polské vazby,“ řekl.

„Každý rok obnovujeme svou přísahu Bohu, že budeme trvat na svobodě a odmítneme podřízenost; společná přísaha národa znamená, že každá maďarská vůle stojí u ostatních Maďarů a všichni Maďaři budou stát u Maďarska,“ řekl Orbán.

Pokud jde o Evropu, premiér vyzval k „silným národním státům a novým, silným vůdcům“, kteří tam „budou pomáhat své zemi spíše než přinášet problémy“„Chceme, aby nový začátek zastavil úpadek Evropy a ukončil noční můru Spojených států Evropy,“ řekl.

Pro Maďary „svoboda není cíl, ale způsob, jak dosáhnout našich cílů,“ řekl Orbán a tvrdil, že „chceme jednoduché věci, stejně jako v roce 1848: naši vlast, dobré sousedy, rozumného manžela a milující rodinu, a práci, která je smysluplná a plodná, “ řekl Orbán. „Pro nás svoboda není abstraktní ideál, ale život sám; dýchání, oběh a pulzující srdce,“ dodal.

„Nadcházející  roky dokážou, že my, Maďaři, zde nejsme jen proto, abychom trpěli životem, ale abychom mu dali smysl,“ řekl premiér a uzavřel svůj projev tím, že „Maďarsko na prvním místě, Bůh především, Maďarska, do toho.“

Polsko a Maďarsko opět bojují společně o společnou budoucnost a „podporují spravedlnost, solidaritu a rovnost práv, jako tomu bylo v letech 1848–49“, řekl polský premiér Mateusz Morawiecki. Poznamenal, že tyto dva národy byly přátelé už více než tisíc let a několikrát spolu bojovali za svobodu. „Teď bojujeme za lepší Maďarsko, lepší Polsko, lepší Evropu. Pro všechny, kdo věří v Evropu národů, která bude sloužit spíše obyčejnému člověku než elitám,“ řekl.

Mike

Zdroj: Voice of Europe
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Vložit komentář: