EpShark

Dánsko chce zrušit financování mešit ze zahraničí

14. 3. 2019Návrh nového zákona dánské vlády a pravicové dánské lidové strany by pro zahraniční vlády a úřady učinil nezákonným, aby peníze dávali náboženským komunitám a institucím v Dánsku.

Zákon bude implementován, pokud budou dary vyhodnoceny jako bezpečnostní hrozba a podkopání základních svobod a demokracie Dánska. To znamená, že zákaz se bude vztahovat na půjčky, dary, darování zařízení, finanční pomoci personálu a dokonce najímání prostor.

Rozsáhlá podpora mešit ze zemí, jako je Katar a Turecko, je jedním z hlavních důvodů zákazu.

V minulosti darovaly země jako Turecko a Katar peníze náboženským orgánům i mešitám.

„Byli jsme velmi frustrováni příklady mešit financovaných ze zahraničí. A jsem si jist, že zákaz zahraničních darů zastaví peněžní tok,“ říká zahraniční mluvčí dánské lidové strany Martin Henriksen.

Turecko investovalo do mešit v Roskilde a Holbæku a Katar daroval odhadem 100 milionů DKK (13,5 milionu EUR) na výstavbu zcela nové mešity v Kodaňské čtvrti Nørrebro.

Odborníci se však obávají, že by tento krok mohl vyvolat odpor v zahraničí.

„Je zřejmé, že takový krok by mohl být vnímán jako obtěžování v Turecku a ještě další příklad náboženské nerovnosti,“ říká Cecilie Felicia Stokholm Bankeová, vedoucí vědecká pracovnice dánského Institutu pro mezinárodní studia.

Podle odhadu z roku 2018 mělo Dánsko, 5,5 milionu obyvatel. Muslimskou populaci tvoří něco málo přes 300 000 (neboli 5,3%). Populace se ale zvyšuje v důsledku přistěhovalectví.

Mike

Zdroj: Voice of Europe
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Vložit komentář: