EpShark

Krátce k americkým volbám

8. 11. 2018Americké midterms vůbec nedopadli špatně pro Trumpa. Jeho ztráty jsou mnohem menší, než ztratil Barrack Obama, nebo Bill Clinton po prvních dvou letech úřadování.


Smiley face

Zdroj: Nová buržoazie


A to přitom Obama byl miláček médií, zatímco Trumpa média nenávidí. Je to další důkaz klesajícího vlivu mainstreamových médií. Někdo namítá, že vzhledem k tomu, že Trump nebude kontrolovat kongres, tak už nic ze své agendy neprosadí. Je ale nutné si uvědomit, že kongres nebyl Trumpovi nakloněn ani doteď. Republikáni měli sice většinu, ale část republikánů jsou neoconi, kteří mají ve skutečnosti blíž k Hillary Clintonové než k Trumpovi. A ti blokovali Trumpovu agendu jak v otázkách migrace a domácích reforem jako třeba Obamacare tak v otázkách zahraniční politiky.

Jediný rozdíl bude v tom, že nový kongres bude k Trumpovi otevřeně nepřátelský, zatímco ve starém kongresu se lidé jako Paul Ryan tvářili, že jsou to velcí spojenci Trumpa, ale za jeho zády se snažili sabotovat co nejvíc jeho agendu. Takže pro Trumpa je to výhoda. Skoro nic neprosadí, ale z nedostatku reforem bude moci vinit demokratickou stranu. Kdyby vyhráli republikáni, na politice kongresu by se nic nezměnilo, ale Trump by neměl obětního beránka.

Navíc pravděpodobnou mluvčí demokratů v kongresu bude asi Nancy Pelosi, extrémně nesympatická politička, která působí na mnohé Američany jako repelent. Čím víc bude vidět, tím lépe pro Trumpa. Paradoxně prohra republikánů v kongresu zvýší šance na Trumpovo vítězství v roce 2020.

Mike
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Vložit komentář: