EpShark

Na podzim brutální zdražení. Ekonom odhalil, co se chystá

4. 8. 2022Kdo by snad očekával, že po smršti zdražování z první poloviny tohoto roku přijde již brzy kýžená úleva, zřejmě bude velmi zklamán. Zdá se totiž, že už na podzim se může situace začít dále dramaticky zhoršovat. Upozornil na to ekonom Lukáš Kovanda v rozhovoru pro časopis Téma.

Ceny ještě vyletí

Podle něj současná situace dokáže velmi dobře klamat. Většina lidí je i po velkém zdražování stále relativně v pohodě. Nezaměstnanost je velmi nízká, lidé jezdí na dovolenou a restaurace jsou plné. Jde však svým způsobem o klid před bouří nebo možná využít šance naposledy si pořádně užít.

Prakticky všechny indikátory totiž říkají, že bude hůře, a to velmi výrazně. Cena plynu na trzích je na šestnáctinásobku, přičemž oproti tomu se tato komodita koncovým zákazníkům zdražila vlastně jen nepatrně. Pokud by měli dodavatelé navýšit cenu tak, aby pokryli své náklady, lidé se jednoduše nedoplatí. Představte si situaci, kdy namísto 30 tisíc za plyn ročně budete najednou muset platit 300 tisíc korun. Tyto ceny přitom máme v létě, tedy v období, kdy je cena plynu obvykle v klidu. Na podzim může přijít opravdové drama.

Nejde přitom jen o ceny plynu, výrazně zdražují také pohonné hmoty, které si již brzy mohou dostat na 90 korun za litr, nebo elektřina. To jsou přitom náklady, které zdražují výrobu a dopravu úplně všeho. Kromě toho, že si tak sami za tyto energie připlatíte, projeví se jejich nárůst i v mnoha dalších segmentech, třeba cenách potravin.

Přijde velká nouze

Vysoké ceny potom začnou ekonomiku jednoduše dusit. Představte si, že jednoho dne přijdete o práci a druhý den vám přijdou složenky na nové zálohy, které budou trojnásobně vyšší než už ty současné vysoké. Opravdová krize, nikoliv taková, o které se zatím jen mluví, tak může přijít velmi rychle. Podle Kovandy se ekonomika vyznačuje značnou setrvačností, a pokud jsme tu teď měli dekádu rychlého růstu, její plody ještě nějakou dobu dobíhají. Pak se to ale zlomí.

Ekonom je přesvědčen i o tom, že nakonec dojde k tomu, že lidé vyjdou do ulic. K tomu podle něj dochází až tehdy, kdy už je opravdová nouze.

Článek vyšel na svobodny-svet.cz
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
KOMENTÁŘ:

Mária
5. 8. 2022 18:18
Ešte sa človek nepoučil? Čo všetko sa písalo počas "C91". Treba mať intelekt v poriadku. Inak je človek v bažine a ani to netuší...

Vložit komentář: