EpShark

STAN a prognóza

30. 6. 2022Vidím to asi tak:

1. Klíčovou postavou STAN je Vít Rakušan. V jistém smyslu je úplně jedno, co věděl či nevěděl, pokud zůstane ve funkci, bude namísto své práce a vedení STAN donekonečna čelit útokům opozice (ta bude mít permanentní posvícení) a nekončícím dotazům novinářů. Odhaduji, že dříve nebo později skončí v pozici ministra vnitra (to minimálně). Být premiérem, dám tomu jistý čas, a potom v rámci nějaké personální rošády prosadím přesun Víta Rakušana na méně citlivý resort.

2. Fakt, že unikl (co se zatím ví) osmdesátistránkový spis a někteří novináři si v něm volně listují, je skandální. Je to selhání policie, ale ministr vnitra ve své situaci těžko podnikne nějaké disciplinární kroky. Dost možná by se trestali ti, kteří mají na rozkrytí kauzy zásluhy. Na každý pád mají tyto úniky (a možné další) velký „vydírací“ potenciál, i pro osoby, které se na trestné činnosti nepodílely. Kokainové večírky, intimní zvukové i obrazové záběry. Všechno to může kteréhokoli člověka, natož politika, zničit anebo učinit vydíratelným.

3. Kauza znamená problém i pro vládu. Neočekávám, že by vláda kvůli ní padla. Ale v aktuálním kontextu (další bezprecedentní nárůst úrokové sazby ČNB nad 7 %, obtížně zvladatelná situace na trhu s energiemi, další eskalace napětí kolem války na Ukrajině a tak dále) jsou problémy STAN velmi, velmi nepříjemné. Podaří-li se opozici a odborům umně využít všeobecnou nespokojenost obyvatel (o kterou se postará reálný pokles životní úrovně), bude vláda prožívat velmi horký podzim. A to nemluvím o riziku, že Putin nám plyn před zimou přestane dodávat a krize se markantně prohloubí.

4. Miroslav Kalousek hovoří o tom, že STAN je v podstatě komunální lobbistický klub bez programu, hodnot a idejí. Nevím sice, zda se tím nějak zásadně liší třeba od Kalouskem založené TOP 09, ale co vím o STAN, daleko od pravdy to není.

Budoucnost STAN vidím hodně černě.

Článek vyšel na svobodny-svet.cz
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Vložit komentář: