EpShark

Odmítnutí paktu OSN o migraci

12. 10. 2018V prosinci bude OSN v Maroku hlasovat o migraci. Jako nevylečitelný optimista doufám, že česká vláda již koordinuje svůj postoj s visegradskými státy a hlavně také s Rakouskem. Polsko a Maďarsko pakt odmítají a přibývá zpráv o tom, že i vídeňská vláda zvažuje své odstoupení. Pro Česko by to bylo poměrně snadné vyjádření názorového souladu se středoevropskými sousedy. Navíc lze odmítnutí paktu provést velmi jednoduše. Stačí aby, v tu chvíli, kdy se o něm bude hlasovat, náš diplomat opustil jednací sál.

Podle paktu mají být (mimo jiné) migrantům vystaveny dokumenty, v případě, že žádné nemají. Sama tato skutečnost by měla, po zkušenostech s migranty, kteří své dokumenty zničí a teprve pak se přihlásí, stačit k tomu, abychom smlouvu nepodpořili. Je sice formálně nezávazná, ale souhlasit s ní s sebou samozřejmě nepřímou závaznost nese.

Mám obavu, že se nový ministr zahraničí pokusí vyhnout domácí diskuzi a v prosinci pro pakt zvedne ruku. To by bohužel odpovídalo nepsanému pravidlu české zahraniční politiky. Hlavně jít s většinou a většinou ne proti EU.

Navíc je budoucí ministr zahraničí člen ČSSD a tato strana tradičně nechápe, že levicová migrační politika musí být národní. To znamená, že musí v první řadě chránit vlastní občany.

Na adresu těch, kteří namítnou, „že u nás žádné migranty nemáme“, chci říci toto: Ano a musíme se usilovně snažit, aby to tak zůstalo. Globálně viděno hledá zhruba 250 milionů lidí nové místo k životu; jejich drtivá většina je nekvalifikovaná a pochází z nesourodých kultur.

Petr Robejšek

Zdroj: Facebook profil Petra Robejška
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Vložit komentář: