EpShark

Putin si žije dál svůj geopolitický sen o obnově SSSR

25. 5. 2022Ruský prezident Vladimir Putin se nikterak netají tím, že největší geopolitickou katastrofou 20. století byl rozpad SSSR a z toho vyplývající snížení mocenského statutu nástupnické země, tedy Ruska. Psychologické nestrávení tohoto faktu vede k nepředvídatelným zahraničně-politických krokům ze strany kremelského vládce.

Není pochyb o tom, že Vladimir Putin a s ním i mnozí další nejvyšší představitelé Ruska se nikdy nesmířili s tím, že se v roce 1991 rozpadl Sovětský svaz. A rovněž nepanují pochyby o tom, že Putin se snaží tuto skutečnost napravit. Jeho snahou je obnovit přímé působení v bývalých zemích sovětského bloku, samozřejmě včetně České republiky, vnitřně je všemožně destabilizovat a pomocí své páté kolony v těchto státech nabýt zpět ztracený vliv po roce 1989. K tomu slouží celá řada nástrojů včetně hybridních operací a podobně, čehož jsme dlouhodobě svědky.

Putin si v horlivé snaze dosáhnout zmíněných cílů, a to v podstatě všemi prostředky, neuvědomuje jednu zásadní věc – uvažuje totiž zásadně v kategoriích studené války a existence multipolárního světa. Nicméně nepíšeme rok 1971 ani 1982, ale rok 2022, kdy již dávno byly narýsovány kvalitativně nové geopolitické vztahy, kde již zkrátka Rusko vlivově nedominuje.

Jakkoli můžeme psychologicky chápat, že nejen pro Putina, ale pro mnoho Rusů znamenal rozpad SSSR jako velmoci jakousi osobní pohromu či dokonce prohru, nedává to Kremlu žádné legitimní právo k tomu, aby si mohl činit nároky, a to třeba i ozbrojenými prostředky na obnovu statu quo ante. Studená válka skončila, SSSR neexistuje a nelze se vracet k mezinárodnímu uspořádání před 40 či 50 lety, protože již zkrátka dávno neplatí a bylo přepsáno novým, pro Rusko nevýhodným.

V širším slova smyslu je pak nutno konflikt na Ukrajině vnímat prizmatem výše zmíněného Putinova plánu, který je jednou skryt tu pod pláštíkem ,,denacifikace a demilitarizace“, tu pod tím, že Západ se chystal napadnout Rusko, nebo Putin musel pomoci ozbrojeným útokem ruskojazyčným obyvatelům na východě Ukrajiny, neboť zde probíhala údajná genocida.

Pokud si Putin neuvědomí, že studená váka již před nějakým časem skončila, SSSR se rozpadl a nelze se vracet k uspořádání mezinárodních vztahů, které již dávno neplatí a platit nemůže, do té doby bude nebezpečným protivníkem, kterého je třeba odstrašit.

SM

Článek vyšel na svobodny-svet.cz
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
KOMENTÁŘ:

hovorka11
25. 5. 2022 7:54
Pokud vím, tak to Putin spojoval s 25milióny rusů mimo území Ruska a utlačování těchto menšin např. na Ukrajině. Hodně se jeho vyjádření zkresluje pro účely podpory války, přestože po Majdanu roku 2014 utíkali volyňští Češi do ČR a žádali o občanství. Jejich příbuzní a známí byli po roce 1940 vyhlazování a děti věšení na stromech včetně např polských rodin banderovci. Dnes je Bandera přes tyto zločiny vychvalován, jsou mu stavěný pomníky a volá se nacionalisty ve zbrani po vyhlazení ruské menšiny. Nechápu, proč se někdo snižuje k zamlčování faktů, které v Rusku nejsou oproti nám zatajovány.

Vložit komentář: