EpShark

Nabírá to na obrátkách

18. 5. 2022Pokud sledujete kromě ukrajinské propagandy i tu ruskou, nemohlo vám ujít, že v posledních dnech jsou Rusové celkem na koni, kdežto ukrajinští výrobci pravdy začínají být stále více schizofrenní. Ráno se dozvíte, že ukrajinské síly úspěšně vytlačují Rusy a odpoledne, že Rusové útočí po celé délce fronty. Ráno je duch Kyjeva člověk z masa a kostí, odpoledne je to výtvor ukrajinské propagandy. Ráno zasáhli Gerasimova, v poledne to byl jiný generál a večer už vlastně k ničemu ani nedošlo.

Ve stejné době Rusové ukazují, kolik ukořistili Javelinů, dávají videjka, jak vybuchují další ukrajinské domy v různých Zlámaných Lhotách, vyřazují z provozu železniční tratě a posouvají se zvolna zvolňoučka kupředu. Je to to válčení 6.0, které se obejde bez manévrů, bez velkolepých bitev, bez masivních posunů, protože stačí nepřítele přibít k zemi a pak ho metodicky ničit a on s tím vlastně nemůže udělat nic, kromě občasně úspěšné diverze?

Západ už na ukrajinské bojiště dodává vlastně všechny zbraně. Tanky, děla, raketomety, minomety, houfnice, drony, protiletadlové prostředky. K celkovému výčtu chybí už jen stíhačky. Ale zrovna tohle je nejdražší hračka a muselo by to být opravdu hodně letadel, aby to mělo nějaký smysl.

Rusko také přisouvá plné vlaky techniky i munice, vzhledem k tomu, jak málo se hýbe fronta, tak tomu opravdu můžeme říkat zákopová válka a prim hraje dělostřelectvo. Z války manévrové se po necelém měsíci stala válka materiálová ve které má život ukrajinského vojáka vlastně tu nejmenší cenu. On tam na frontě prostě jen musí být, protože kdyby tam nebyl, tak by se Rus posouval dopředu o něco rychleji. Jiný smysl to nemá, protože Javelinem nemá na co střílet, těžkou americkou techniku není možné nenápadně přivézt a není možné jí soustředit, aby bylo dosaženo lokální převahy.

Obě strany konfliktu už do toho daly fakt hodně. Nejen zbraní a peněz, ale také prestiže. Stále více je to válka za zachování tváře a stále více se na donbaském bojišti rozhoduje o něčem úplně jiném, než komu bude ten Donbas patřit. Vojáci jsou ohroženi šrapnely, ale politikům začíná jít také o kejhák. Putin i Biden, jejich nohlsedi a celé ty politické kliky, všichni jsou ohrožení výsledkem války. Hodně ohrožení. Tohle už není Afghanistán, kde sice Tálibán zvítězil takřka ihned po stažení amerických sil, kde se vlastně všem ulevilo a nikdo se v tom už po dvaceti letech nechtěl patlat. Vítězství Tálibánu neohrozilo v USA ani jednu politickou kariéru.

Ale teď? Když rubl posiluje vůči dolaru? Když se tři čtvrtiny světa k USA nepřidaly? Když evropským spojencům USA hrozí bezprecedentní hospodářská krize?

Platí to i obráceně… jak je asi Putinovi a jeho lidem, když Rusko tak nějak „málo vítězí?“ Když na Ukrajinu stále přicházejí další zbraně, když je Kyjev i po dvou měsících stále schopen sestřelovat Rusům letadla a vrtulníky (a sem tam i křižník)?

Prostě už nejsou ohrožení „jen“ obyčejní vojclové, už jsou ohrožení i ti potentáti. Chudák vojáček může ztratit jen svůj život a rodina může přijít o tátu, ale ti nahoře ztrácejí miliardy a miliardy peněz. K tomu ještě vedou velkolepé řeči, že vítězství je nedaleko. Do toho se začínají bouřit i kapitáni průmyslu, všechno globalizované je najednou špatně a nebo v Číně, mééédia už dávno vybičovala veřejné mínění tak daleko, že se vlastně nesmí projevit žádná smířlivost, protože by se to projevilo ve volbách.

Já ztrácím poslední zbytky víry, že se to dá nějak zastavit. S ukrajinskou válkou je spojeno příliš mnoho politických kariér a příliš mnoho politických vizí. Zároveň v ní zaznělo už tolik lží, kterým už uvěřili i ti, co je první vyřkli. Už se to dá jedině hrotit a už o tom slyšíme… někteří členové americké administrativy už otevřeně říkají, že by USA měly do této války vstoupit. Pokud se tak stane, co přijde pak? Přidá se k Rusku Čína? Oběma stranám by to mohlo vyhovovat. Válka by se vedla daleko od jejich území. Ale pro nás by to byl pěkný průser.

Každý den se přibližujeme k nějakému omylu či provokaci, která to ještě víc vyeskaluje. Každý den se přibližujeme ke skutečně zničující válce, kdy nebudou hořet jednotlivé domy, ale celá města. K válce, která se neomezí jen na území Ukrajiny. Každý den se krůček po krůčku přibližujeme k jadernému konfliktu a každý den ubývá šance, že se to podaří zastavit.

Článek vyšel na svobodny-svet.cz
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Vložit komentář: