Socialismus je vždy líbivý

5. 12. 2017V americkém zdravotnictví nemá levice ve skutečnosti problém s tím, že by to byla „fiskální katastrofa“, tak jak popisuje Jakub Goda ve svém článku , nebo kvůli jiným problémům.

Je v tom jen jediný princip, který tito „zadarmisti“ soustavně prosazují: zdravotnictví by mělo být bezplatné, jako „základní lidské právo“. Jiný pravý důvod není, protože jinak by nehledali argumenty v zemích se socializovaným zdravotnictvím, ale ptali by se, jestli by to náhodou na volném trhu, bez zásahů státu, nemohlo fungovat lépe. A hledali by v jiných systémech deregulované příklady, které fungují lépe.

Jakub ale nemusel jezdit do Ameriky na výlet, aby z názorů běžných lidí zjistil, že „lepší“ je mít něco zdarma.

Stačilo zůstat na Slovensku a ušetřit. Udělat si výlet po Slovensku s otázkami, jako zda by pracující lidé měli mít nárok na jednu bezplatnou dovolenou ročně, nebo jeden teplý oběd denně zdarma, či nárok na více dnů dovolené nebo o jeden svátek navíc. Vždyť už vymyslíme nějakou blbost, např. svátek všech pracujících. Jo moment, ten už tu máme.

Nač se někde plahočit a ptát se lidí, co by měl stát dělat (tedy na co všechno by měl stát nakrást od jiných). Samozřejmě všechno.

Pokud je to „zdarma“ a pokud pro to nemusíme nic udělat, tak to samozřejmě většina vždy bude chtít. Vždy to bude jasná demokratická výhra.

V principu ale není rozdíl v tom, zda chceme mít v servisu opravené auto „zdarma“, u pekaře napečený chléb „zdarma“, nebo chceme být ošetření v nemocnici „zdarma“.

Všechno je to činnost, kterou musí někdo provést a za kterou někdo očekává, že bude zaplacen. Neboť pokud nebude, tak nepřežije. Zdarma to logicky být nikdy nemůže. Nic na tom nezmění ani status „lidského práva“, kterou selektivně některé z těchto činností přiřadíme.

Výsledkem bude jen to, že se z dané státem vynucované či monopolizované služby vytratí tržní elementy, které zajišťují její růst a kvalitu. Nakonec zde budeme mít to, co vidíme dnes v našem zdravotnictví, či jiných odvětvích, které jsou „zdarma“ nebo které jsou garantovány státem. Nefunkčnost a zaostalost.

Píše pan Martin Bulák na MenejŠtátu.sk

Článek vyšel na svobodny-svet.cz
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Vložit komentář: